Visit Vesterålen inntar Frankrike

Denne uka har Visit Vesterålen deltatt på to workshops i Frankrike.

20.06.2025
20.06.2025
12:39
Kenn Løkkegaard

På Fjord & North i Paris, sammen med NordNorsk Reiseliv, Widerøe og gode reiselivskollegaer, har vi fått solgt inn regionen i det franske markedet. Interessen for Vesterålen var stor, coolcation og lett tilgjengelighet gjør oss attraktive. Allerede før avreise til Frankrike viste statistikken i regional turistinformasjon en betydelig økning i franske turister. I Mai og så langt i juni ligger vi an til over 23% økning sammenlignet med samme periode i fjor.

Tidligere workshops i Paris og visningsturer for turoperatører har i stor grad vært med på å skape denne trafikken, sammen med attraktive natur- og dyreopplevelser. Kultur og mat er også trekkplaster for mange.

Denne gangen hadde vi fokus på flyruter og tilgjengelighet, flere operatører ba om å få stå på liste til visningsturer. Samtlige ønsker tilgang på agentbooking hos oss.

Visit Norway tilrettela for at deltakere på Fjord & North også kunne kombinere med deltakelse på Outdoor Workshop i Lyon.

Her fikk vi presentert Vesterålen som Hikers Paradis, men interessen var også stor for sykling og spesielt Vesterålen Bike Park og Arena Storheia. The Arctic Run har også vært samtaleemne.

Tilbakemeldinger fra operatørene er at Vesterålen frister med utendørs opplevelser for alle. Generelt oppfattes vi som litt utenfor allfarvei, noe alle operatørene mener er en stor fordel. Stadig flere gjester søker stillhet og ro i naturen, uten kø og stress med overturisme.

Dette må vi ta vare på, også for fremtiden. Det er nå vi må skreddersy reisemålsutviklingen sammen, i hele Vesterålen.

Som avslutning på oppholdet fikk vi presentasjon av markedssjef i Auvergne Rhône-Alps (Lyon og omeng), samt et elvecruise på Rhône.

© Visit Vesterålen
Paris
© Visit Vesterålen
Paris
Paris
© Visit Vesterålen
Lyon
© Visit Vesterålen
Lyon